Skip to main content

Uvod u Proizvodnju Drvenih Gajbica

U danasnjem tekstu pricacemo o proizvodnji drvenih gajbica odnosno o celokupnoj proizvodnji drvene ambalaze u maloj takoreci kucnoj radionici. Proci cemo neka bitna pitanja koja se ticu masina neophodnih za pocetak proizvodnje.

Na pocetku bih odmah istakao da recimo ukoliko bismo uzeli u obzir kao posmatrac jednu drvenu gajbicu, osnovnog formata 490x290x150mm sa trouglastim stubovima na sve cetiri strane 33x33mm ,poznatiju kao ,,Holandeze,, a sa osnovnom namenom pakovanja paradajza, Vi kao posmatrac u ovom slucaju bi ste rekli ,,Jednostavna je skroz za proizvodnju,, ali ukoliko samo malo udjemo u detalje videcemo da nije tako...

Drvena gajbica se satoji od 4 elemenata:

  • 1.Kratka strana  295x80mm i debljine 5mm
  • 2.Duga strana  495x80mm i debljine 5mm
  • 3.Stubic izvucen od daske 33x33mm i visine 150mm


 

  • 4.Donji deo gajbice (pod ili patos) delimo na dve vrste patosa:
  • 4.1 Poprecni pod
  • 4.2 Uzduzni pod

Ova dva element delimo jos na par pod elemenata u zavisnosti koju vrstu poda budete odlucili da izradjujete. (Sve masine mogu izradjivate obe vrste podova uz adekvatno stelovanje)

  • Poprecni:
  • 4.1.1 Uska lajsna 295x30mm i debljine 5mm (4kom.)
  • 4.1.2 Siroka lajsna 295x90mm i debljine 2mm (5kom.)

 


  •  Uzduzni:
  • 4.2.1 Uska lajsna 1 295x30mm i debljine 5mm (2kom.)
  • 4.2.2 Uska lajsna 2 295x15mm i debljine 5mm (2kom.)
  • 4.2.2 Siroka lajsna 495x65mm i debljine 2mm (4kom.)



Svi elementi kao i elementi poda gajbice izradjuju se od mekog drveta izuzev lipe i slicnih njemu zbog pa sa druge strane ekstremne mekoce, osim drveta od kojeg se izradjuju stubici a koja mora biti u kategoriji tvrdog drveta. Meka drva koja se koriste su sledeca:

  • Topola (sve domace vrste Topola)
  • Kanadska Topola (daje gajbici na estetici zbog svoje bele boje)
  • Jasika
  • Vrba
  • Bela Breza (negde na granici sto se tice tvrdoce drveta) 



 Sto se tice tvrdog drveta koriste se sledeca za izradu stubica:
  • Bukva
  • Hrast
  • Jova
  • Jasen
  • i Bela Breza ponovo koja je donekle idealna i za rad sa linijskim masinama kao i sa rucnim komperorskim heftalicama. 



 Ukoliko se proizvodnja zasniva na Italijanskoj liniji za proizvodnju drvenih gajbica Corali ili linija slicnih principa rada onda je moguce i stubice izradjivati od prethodno navedenih mekih drveta jer linijske masine za zakivanje i opsivanje koriste svetlo vucenu zicu umesto standardne municije za heftalice, samim tim daleko dublje zakivaju zicu u stubic i ne postoji bojazan da dodje do raskivanja cak i u mekom drvetu, dok je sa standardnim heftalicama koje zakivaju pod vazdusnim pritiskom apsolutno ne prihvatljivo meko drvo za izradu stubica.

 

Proizvodnju drvne gajbice i celokupne drvene ambalaze mozemo podeliti u dve kategorije i to:

  • 1. Proizvodnja Drvene Ambalaze sa kompletnom proizvodnjom elemenata.
  • 2. Proizvodnja Drvene Ambalaze sa gotovim elementima. (Ovaj vid proizvodnje cemo obraditi u nekim od narednih tekstova).
 
Sto se tice proizvodnje drvenih gajbica sa kompletnom proizvodnjom elemenata, odnosno spremanje svih elemenata mi smo taj proces skoro pa opisali u prethodnom delu teksta, odnosno pisali smo o elementima koji su potrebni za jednu drvenu gajbicu, shodno tome navescemo masine koje su potrebne za zatvaranje jednog citavog procesa proizvodnje. U koliko biste porucili trupce na kamion duzina tih trupa nebitno mekog ili tvrdog drveta je oko 4m, jedan deo te gradje svakako bi bio upotrebljen za izradu stubica za gajbicu dok bi ostatak gradje isao direktno na ljustilicu za furnir. Ukoliko proizvodnja ne poseduje ljustilicu za furnir a poseduje graficki noz za izradu elemenata od drveta onda bi kompletna gradja morala da prodje kroz strugaru odnosno brentu odgovarajuce velicine shodno gradji koju porucite. Ukoliko se odlucite za nesto jaci bansek preko 7kw, sa mogucnost prolaza trupa do 55-60cm onda je moguce zapoceti proces proizvodnje i bez brente. U tom slucaju vam je krajnje neophodna motorna testera kako biste trupce od 4m kratili po zeljenoj duzini, odnosno shodno merama same gajbice i stepen iskoriscenja drveta podigli na maksimum.
 
Brenta za rezanje Wood Mizer LT-15 
(Nije potrebno kratiti oblicu od 4m)
 
 
Bansek za rezanje Italijanskog proizvodjaca Vicenzo Constatin 7.5kw 
(Potrebno je oblicu kratiti na maksimalno nekih 1.5m)
   
Banksek kao i brenta nam sluze u ovom slucaju iskljucivo za izradu drvenih elemenata u dimezniji 
 33x33mm i ni za sta drugo a koji su nam potrebni za stubice. Elemente na dimenziji 33x33mm koje smo dobili struganjem tvrdog drveta potrebno je jos jednom rezati kao na sledecoj slici kako bi smo dobili krajnji oblik stuba za gajbu. Takodje bansekom ili cirkularom (kruznom testerom) ukoliko posedujemo odredjujemo duzinu stubice, standard je 150mm za jednorednu gajbicu.
Ljustilica za furnir, furnirka, znatno ubrzava proces izrade elemenata sto se i da videti u sledecem video snimku. Oblicu nije potrebno nista tretirati pre same izrade furnir traka osim eventualno skidanje gore sa drveta kako bi se sto vise produzio radni vek noza. Debljinu furnir trake moguce je stelovati od 1 do 7mm.
 
 
 
Makaze za furnir ,furnir traku posle ljustilice potrebno je iskratiti na zeljene dimenzije kako bi smo dobili dimenzije svih mogucih elemenata, makaze se steluju preko frekventnog regulatora i mogu kratiti furnir na dimenzije od 1 pa sve do 200mm.  
 
 
 Graficki noz za izradu elemenata od drveta, jedna veoma korisna masina koja apsolutno nema nikakvih veza sa industrijom drveta ali je svakako svoju namenu pronasla tu, idealan je za proizvodnju gde nije potrebno vise od 400-500 kom. gajbica u smeni od 8h. Dve najvece mane ove masine jesu te sto iziskuje precizno vinklovanje prilikom rezanja elemenata na banseku ili brenti kako bi kasnije i sama gajbica bila pod vinklom kao i brzina rezanja koja nije na zavidnom nivou. Debljina rezanja se steluje pomocu mehanickog pomaka i moguce je stelovanje manje od 1mm pa sve do cak i 500mm. 
 
 

Rezanje odnosno ljustenje svih elemenata poda ili patosa, kako uzduznih tako i poprecnih, obavlja se uz pomocu gore vec navedenih masina Ljustilice za furnir Furnirke ili Grafickog noza, gde je ponovo od presudnog znacaja brzina Ljustilice-Furnirke u odnosu na Graficki noz kao i sama priprema oblice za obradu na Ljustilici koja ne zahteva apsolutni nikakve radnje sto nije slucaj i kod pripreme za rezanje Grafickim nozem. Finalni proizvod u vidu poda odnosno patosa dobijamo uz pomoc masine iz linije Corali, patoserka Corali M64, inace ovo je masina visokog kapaciteta.
 
 
Sto se tice finalnog proizvoda patosa, moguce ga je izradjivati na jos mnogo nacina koji su svakako jeftniji nego li ulaganje u masinu kao sto je patoserka ili podarica Corali M64. Jedan od jeftinijih nacina izrade podova tj. patosa jeste svakako kupovina kompresora i uz pomoc heftalica koje se koriste prvenstveno u industriji namestaja i adekvatnog odabira dimenzija municija proizvoditi podove.
 

 Posto smo zatvorili jedan citav krug u smislu elemenata koji su potrebni za finalni proizvod Drvene Gajbice i nacin na koji je moguce sve te elemente proizvesti dosli smo do finalnog dela odnosno sklapanja svih elemenata u jednoj gajbici. Na sledeca dva video snimka videcemo masine Corali M67 cija je osnovna i jedina namena spajanje kratke i duge stranice sa stubicem odnosno proizvodnja skeleta gajbice a potom i Corali M65 sa osnovnom i jedinom namenom spajanja poda odnosno patosa sa skeletom gajbice koji je prethodno izradjen na Corali M67. Potrebno je napomenuti da i jedna i druga masina koriste svetlovucenu zicu kako M76 za zakivanje tako i M65 za opsivanje.
 
Corali M67 

 Corali M65

Ovde smo dosli do kraja danasnjeg teksta, zapratite nas blog ukoliko vam se tekst nasao negde od pomoci, a u neke od narednih tekstova obradicemo jos neka bitna pitanja u vidu neophodnih finansija za pocetak proizvodnje kao i prostora koji je potreban za jadnu ovakvu proizvodnju, do ljudstva koje je potrebno za zatvaranje citavog procesa i naravno najbitnije pitanje od sviih a to je isplativost ulaganja u pokretanje ovakvog vida proizvodnje. Takodje cemo obraditi kako sam jos u samom tekstu obecao i Proizvodnju drvenih gajbica od gotovih elemenata i tu cemo se vise zapravo zadrzati na finansijskoj isplativosti i ucinka u odnosu na ljudstvo. Do sledeceg teksta, pozdrav i svako dobro.

 Milan by millionTv
 
 
Sva prava na ovom tekstu zadrzava blog millionTv, zabranjeno bilo kakvo kopiranje teksta kao i reupload na drugim WebStranicama. 




 

 

Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

ZASTAVA KAMIONI i SPECIJALNA VOZILA -TEHNIČKO UPUTSTVO

Zastava 615 AN, 624 N, 630 N, 630 D -Cerada Zastava 624 N -Samoutovarivač, đubretarka Zastava 624 N -Produžena kabina Zastava 630 N -Produžena kabina Zastava 630 N -Za prevoz oštećenih vozila Zastava 630 D -Za prevoz oštećenih vozila Zastava 624 BNF -Furgon -poliester Zastava 630 BNF -Furgon -poliester Zastava 624 BNF -Furgon univerzal      Zastava 630 BNF -Furgon univerzal Zastava 624 BNV -Za prevoz hleba Zastava 630 BDV -Za prevoz hleba Zastava 624 BNT -Mesara Zastava 630 BNT -Mesara Evo i kratkog video priloga Zastave 615AN... Klikom na sledeci link ispod dobijate kompletno tehničko uputstvo u pdf formatu. Tehničko uputstvo Zastava kamioni...  

Dobro dosli na blog stranu millionTv